30.06.2022 12:00

Windows 11 mücadele etmeye devam ediyor yeni kullanıcıları çekmek için

Ses çalar yükleniyor…

Microsoft'un masaüstü işletim sisteminin pazar payını ölçen en son rakamlara bakıldığında, Windows 11'in yavaş bir benimseme hızı hala engelleniyor.

Windows sürümleri ve ilgili pazar payları hakkında derlenen rapor AdDuplex tarafından Haziran 2022 için (yeni sekmede açılır), Windows 11'in şu anda firma rakamlarına dahil olan bilgisayarların %23,1'inde olduğunu gösteriyor. (Bunlar, AdDuplex'in reklamlarını görüntüleyen Microsoft Store uygulamalarını çalıştıran Windows makineleridir).

AdDuplex'in işaret ettiği gibi, son iki ayda Windows PC'lerin yalnızca fazladan %3,4'ü Windows 11'e yükseltildi, bu da en yeni işletim sistemine geçiş için genel olarak biraz yavaş bir oranı temsil ediyor.

Windows 10 sürümleri temsil eder. tabii ki en popüler sürümün %38,2 ile Windows 10 21H2 olması ve 21H1 özellik güncellemesinin %23,9 ile ikinci sırada olmasıyla pazarın aslan payı.

Analiz: 2022'nin çoğunda acı verici derecede yavaş ilerleme

İki ayda %3,4'lük bir kazanç, övünülecek bir şey olmasa da, en azından, Windows 11'in pazar payı açısından yalnızca %0,6'lık zayıf bir performans sergilediği bundan önceki iki aylık dönemden daha iyi.

Windows 11, Şubat ayında %3,2'lik bir artışa tanık oldu ve bu, işletim sisteminin 2021'in sonunda payını ikiye katladığı oldukça büyük bir benimseme artışını sınırladı. Ancak o zamandan beri, AdDuplex’ istatistikler.

Sadece bir dizi rakamı asla çok fazla okumamalıyız – Windows 11'in popülaritesinin yalnızca tek bir yönünün anlık görüntüsünü sağlarlar – ancak istatistikler, büyük ölçüde ilgilenen ve daha meraklı bilgi işlem türlerinin erken benimsenmesinde büyük bir artış olduğunu gösteriyor gibi görünüyor, ancak o zamandan beri işler gerçekten yavaşladı.

Hâlâ gidilecek çok yol varken Microsoft, Windows 10 desteği konusundaki perdeyi indirmeden önce (2025'in sonunda), Windows 11'in benimsenme hızının yakında herhangi bir zamanda hızlanacağını hayal edemeyiz, ancak daha yeni işletim sistemi önceden yüklenmiş yeni masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar gelecek yavaş yavaş benimsemeye yardımcı olur.

Bununla birlikte, sonunda daha geniş bir benimsemeyi tetikleyebilecek bazı önemli teknolojiler var ve hemen akla gelen, Windows için büyük bir destek olacak oyun cephesinde DirectStorage. 11. Ve sadece SSD yükleme süreleri için değil, aynı zamanda daha akıcı açık dünya oyunları için (varlıkları anında daha hızlı yüklemek), oyunların bunu desteklemesi gerektiği ve henüz hiçbirinin desteklemediği uyarısı. (DirectStorage ile ilk oyun Forspoken'ın bu yıl içinde PC'ye gelmesi bekleniyor).

Darren Allan

Источник