Ekim ayının başlarında piyasaya sürülmesinden yaklaşık iki ay sonra, Microsoft'un Windows 11'i artık bilgisayarların yaklaşık %10'una kuruldu.

AdDuplex tarafından hazırlanan bir rapora göre, Microsoft'un en yeni işletim sistemi “modern bilgisayarların” %8,6'sına ulaştı. Rakam, şu anda Windows 11'in Insider derlemesini çalıştıranlar tarafından destekleniyor ve Windows 11 için işletim sistemi pazar payının %0,3'ünü daha ekliyor.

 Windows 11 şu ana kadar başarılı mı? Yeni rapor nasıl olduğunu ortaya koyuyor pek çok bilgisayar yükseltildi

Windows Store uygulamaları ve oyunları için bir çapraz tanıtım ağı olan AdDuplex'in yaptığı anket, Windows 11 veya önceki sürümleri çalıştıran yaklaşık 60.000 sistemi inceledi.

Nispeten, Ekim ayında resmi olarak piyasaya sürülmesinden üç hafta sonra, Windows 11 bilgisayarların yüzde beşinden fazlasına kuruldu. Bir ay içinde kurulum tabanını neredeyse ikiye katlaması, yakın gelecekte işletim sisteminin benimsenme oranıyla ilgili olumlu bir yörüngeye işaret ediyor.

Windows 11'in Kasım ayında artan işletim sistemi pazar payının arkasındaki bir faktör, Microsoft'un Ekim ayının sonunda daha uygun cihazlara dağıtımını genişletme kararı. Yenilenen işletim sisteminin artan kullanılabilirliği, Microsoft'un Windows 11'i uyumlu bilgisayarlara taşımaya yardımcı olan “en yeni nesil makine öğrenimi modeli” tarafından desteklendi.

Yine de, kademeli bir yayın takvimi nedeniyle güncelleme henüz herkes için erişilebilir değil; Microsoft, Windows 11'i 2022 ortasına kadar tüm uygun cihazlara sunmayı umuyor. Tartışmalı TPM 2.0 sistem gereksinimine sahip olmayanlar, Windows 11'i hiç çalıştıramayacak ve bu da çeşitli donanımların hariç tutulmasına neden olacak.

Microsoft'un Windows 11'i ağırlıklı olarak daha yeni makineler aracılığıyla çalıştırma konusundaki ısrarına rağmen , kullanıcılar belirli geçici çözümler bulmuşlardır; belirli bir kişi, işletim sistemini 15 yaşındaki bir bilgisayarda çalıştırmayı başardı.

Daha fazla sistem Windows 11'e yükseltmeye devam ederken, Kasım ayında Windows 10 için 21H2 sürümü biçiminde büyük bir güncelleme yayınlandı. Bu varyant, sistemlerin %3,7'sine kuruldu ve Windows 11'in benimsenme oranı üzerinde belirgin bir etkisi olmadı.

Özellikle, Windows 10 21H2'nin piyasaya sürülmesiyle AdDuplex, bunun nasıl ilk kez olduğunu vurguluyor. Windows geçmişinde, işletim sisteminin eski bir sürümü daha yeni bir sürümden daha sonra kullanılabilir olduğunda (Windows 11 21H2).

Windows 11 veya 10 çalıştıran toplam sistem sayısı açısından, ikincisi kullanım payına hala hakimdir. Windows 10 için M21U (21H1) yapısı, sistemlerin %36,3'ü tarafından kullanılırken, Windows 10 O20U (20H2) bilgisayarların %31,8'inde kuruludur.

Windows 11 ile önceki sürümler arasındaki benimseme oranlarını karşılaştırırken, benzer bir durum — en azından Windows 10 için. Ağustos 2015'te piyasaya çıktığı ilk ayda, Windows 10 da yaklaşık yüzde beş pazar payı talep etti. Windows 7 de, önceki ay halka sunulmasının ardından Kasım 2009'da pazar payının %4,3'ünü elde ederek sağlıklı bir başlangıç ​​yaptı.

Bu arada Windows 8, işletim sistemi pazarının yalnızca %0,96'sını talep etti. Lansmandan bir ay sonra paylaşın. Bundan sonraki benimseme seviyeleri de nispeten yavaştı ve bir sonraki ayda yalnızca %0,63 oranında arttı.

Windows 11'in ilerlemesine gelince, Microsoft, gelecek güncellemelerle işletim sisteminin performansını iyileştirmeye odaklanacağını söyledi. 2022'de.