Android için WhatsApp'ın beta derlemesinde bulunan yeni kanıtlar, Google'ın artık WhatsApp yedekleri için sınırsız depolama alanı sunmayacağını gösteriyor.

Google, kademeli olarak sınırsız depolama alanı tekliflerini kısıtladığı için bu muhtemelen büyük bir sürpriz olmamalı. Google, yıllarca, Google Drive müşterilerine cömertten tamamen sınırsıza kadar değişen depolama alanları sundu, ancak arama devi son zamanlarda bunu yavaş yavaş geri alıyor.

 WhatsApp yedeklemeleri yakında Google Drive depolama alanından sayılabilir

Örneğin, Google 2015'te yeni Google Fotoğraflar'ı duyurduğunda, bireysel fotoğraf ve videoların boyutlarında oldukça makul bazı üst sınırlarla yaşamaya istekli olmaları koşuluyla, insanların kişisel fotoğraf kitaplıklarının sınırsız depolamasıyla geldi. Ancak geçen yıl ücretsiz yolculuk sona erdi ve Google Fotoğraflar, normal Google Drive depolama kotalarına dahil edilmeye başlandı.

Benzer şekilde, Google ve WhatsApp, popüler sohbet uygulamasından yedeklemeleri muaf tutmak için birkaç yıl önce bir anlaşma yaptı. Bu, Android'de WhatsApp kullanan kişilerin, gönderdikleri veya aldıkları ilgili medya dosyaları da dahil olmak üzere WhatsApp verileri için Google Drive'da temelde sınırsız depolamanın keyfini çıkarabilecekleri anlamına geliyordu.

İPhone'lu kardeşlerinin, elbette, üçüncü taraf uygulama verilerini iCloud'da depolamak söz konusu olduğunda, böyle bir anlaşma sunmadığı için, kesinlikle güzel bir bonus oldu. Ne yazık ki, Google ile WhatsApp arasındaki bu anlaşma sona ermek üzere görünüyor. Android için en son WhatsApp beta sürümünde WABetaInfo tarafından bulunan kod, sohbet uygulamasının artık Google Drive depolama alanının sınırlı olacağı bir dünyayla başa çıkmak için adımlar attığını ortaya koyuyor.

WABetaInfo'daki kişiler ilk önce ipuçlarını gördüklerini belirtiyorlar. Bundan üç ay önce, WhatsApp sohbet yedeklemelerini Google Drive'a yönetmek için yeni bir özellik ortaya çıktığında. Bu özellik, Google Drive'da yer kazanmak için belirli mesaj türlerinin yedeklemelerden hariç tutulmasına izin verir.

Depolama sınırsız olduğunda bu gereksiz bir seçenek gibi göründüğünden, bazı şeylerin değişmek üzere olabileceğine dair endişeleri artırdı ve Şimdi en son WhatsApp beta bunu kanıtlıyor gibi görünüyor. En son beta derlemesinde bulunan yeni metin dizeleri, birisi Google Drive depolama sınırına ulaştığında görüntülenebilecek mesajları ve yeni bir sınırın ne zaman yürürlüğe girebileceğine ilişkin bildirimleri gösterir.

Bu noktada tam olarak net değil. Google, normal Google Drive kotası dışında WhatsApp yedeklemeleri için ayrı bir depolama alanı sağlamaya devam edecekse. Ancak, Google'ın sunduğu depolama alanının bir şekilde sınırlı olacağı oldukça açık.