17.08.2022 13:00

WhatsApp, Windows 11'de kullanılmaya değer olacak büyük bir değişiklik yaptı

Ses çalar yükleniyor…

WhatsApp, Windows uygulamasının artık akıllı telefonunuza bağlanmasını gerektirmeyen ve tamamen bağımsız çalışabilen yeni bir sürümünü yayınladı.

Önceden, Windows 11 (ve 10) için WhatsApp istemcisi web tabanlı (Electron) bir çalışmaydı, ancak yeni uygulama – The Verge'ın (yeni sekmede açılır) bildirdiği gibi, beta sürümünden tam sürümüne henüz geçmiştir – yerel bir istemcidir ve dahası, akıllı telefonunuzdan bağımsız olarak çalışır.

Başka bir deyişle, telefonunuz çevrimdışı olsa bile, Windows altında masaüstü WhatsApp istemcisinde mesajlar alırsınız.< /p>

Yerel mesajlaşma yazılımı olarak, WhatsApp'ın Windows'ta çok daha sorunsuz çalışmasını bekleyin ve ayrıca arayüz biraz daha akıllı ve daha akıcı görünecek şekilde ayarlandı.

Yenilenen uygulamayı Microsoft Store'dan edinebilirsiniz (yeni sekmede açılır), ancak herkesin yeni sürüme henüz erişimi olmadığını ve yeni uygulamanın WhatsApp tarafından aşamalı olarak kullanıma sunulduğunu unutmayın. Bu nedenle, mağazada hala eski sürümü görüyorsanız, sabırlı olun ve bir süre daha bekleyin; yeni müşteri geliyor, içiniz rahat olsun.

Analiz: Önemli bir adım Windows için ileri – ve yakında Mac için de

WhatsApp'ın masaüstü tekliflerinde ilerleme kaydettiğini ve hala mesaj alma yeteneğinin olduğunu görmek güzel – ve gerçekten de görüntülü sohbetlerin beğenisini artırıyor – akıllı telefonunuzu bağlamadan büyük bir nimet. Uygulama kapatılsa bile, yerel yazılım olduğu için, yine de iletilen bildirimler alırsınız, böylece hiçbir şeyi kaçırmazsınız.

Çevrimiçi olarak şimdiye kadar gördüğümüz geri bildirimler, yeni Windows'un istemci akıllıca yanıt verir ve yerini aldığı uygulamadan oldukça hızlıdır, bu nedenle tüm bunlar masaüstünde WhatsApp için ileriye doğru büyük bir adım gibi görünüyor.

WhatsApp'ın sahip olduğu gibi Mac cephesinde de gelişme görüyoruz. macOS için gelen yerel bir uygulama. Bununla birlikte, Mac sahipleri isterlerse beta sürümüne katılabilseler de, bu hala devam eden bir çalışma. Bu arada, elinde hâlâ web tabanlı bir masaüstü uygulaması kaldı (ve tabii ki alternatif olarak yalnızca tarayıcılarında WhatsApp kullanma olanağı).

Darren Allan

Источник