Havacılık endüstrisinden gelen endişeleri takiben, hem Verizon hem de AT&T, yeni spektrumun ticari ve askeri teçhizata müdahale edebileceğine dair korkuları bastırmak için yeni orta bant 5G kulelerinin gücünü geçici olarak düşürmeyi kabul etti. uçak.

Federal İletişim Komisyonu (FCC) geçen yıl C-bant spektrumunun yeni bir bölümünü açık artırmaya çıkarma planlarını duyurduğunda, bir dizi ticari havacılık grubu bu yeni 5G frekanslarının aviyoniklerde feci arızalara neden olabileceğine dair endişelerini dile getirdi. çarpışmalara bile yol açabilir. Sonuç olarak, Federal Havacılık İdaresi (FAA) ve ABD Ulaştırma Bakanlığı ortaklaşa FCC'yi konu daha kapsamlı bir şekilde araştırılana kadar açık artırmayı durdurmaya çağırdı.

 Verizon ve AT&T, uçak parazitini önlemek için 5G orta bant güç sınırları öneriyor

Shandell Venegas/Unsplash

Buna rağmen, FCC, yeni 3.7-3.98GHz C-bandında bir 5G telekomünikasyon konsantrasyonunun, radar altimetreler gibi uçak ekipmanları tarafından kullanılan 4.2-4.4GHz aralığına sızabileceğini öne süren çalışmalara katılmayarak ilerlemeye devam etti. FCC yetkilileri, frekanslar arasındaki 0.2GHz arabelleğinin paraziti önlemek için fazlasıyla yeterli olduğunu söyledi.

Ancak bu ayın başlarında The Wall Street Journal, Verizon ve AT&T'nin FAA yetkililerinin talebi üzerine orta bant 5G dağıtımlarını 2022'nin başlarına ertelemeyi kabul ettiğini bildirdi. Her iki taşıyıcı da yeni spektrumu Aralık ayı başlarında piyasaya sürmeye başlamayı planlamıştı, ancak Verizon yetkililerinin dediği gibi gönüllü olarak tarihi “iyi niyet ruhuyla” 5 Ocak'a geri itti. FCC ve havayolları, C-bandının devreye alınmasının kokpit güvenlik sistemleri için herhangi bir risk oluşturmadığı konusunda hala ısrar etseler de, endişelerini gidermek için FAA ile çalışmayı kabul ettiler ve şimdi havacılığı daha da yatıştırmak için başka bir uzlaşma teklif ediyorlar. endüstri.

WSJ'ye göre, Verizon ve AT&T, FCC Başkanı Jessica Rosenworcel'e, havacılık güvenliği araştırmacılarına yeni spektrumun aşağıdaki gibi ekipmanlar üzerindeki etkilerini daha dikkatli incelemeleri için zaman vermek için 5G hücre kulelerinin gücünü altı ay boyunca geri çevirmeyi teklif eden ortak bir mektup gönderdi. radar altimetreleri gibi.

Orta bant 5G gücü için ülke çapında genel bir sınır uygulanacak olsa da, şirketler ayrıca havaalanları ve helikopter pistlerinin yakınında sinyal çıkışını daha da düşürme sözü verdi. Rosenworcel'e gönderilen mektupta şirketler, “5G'nin hava güvenliği için hiçbir risk oluşturmadığından emin olduklarını”, ancak “Federal Havacılık İdaresi'nin bu konuyla ilgili ek analiz isteğine karşı duyarlı olmak” istediklerini de eklediler.

Bir FCC sözcüsü, ajansın “havacılık teknolojilerini korumak için dünyadaki en kapsamlı çabalardan biri” olarak nitelendirerek sınırlar konusunda anlaştığını söyledi ve birlikte çalışacağını söyledi. FAA, yeni 5G frekanslarının “hem güvenli hem de hızlı” bir şekilde dağıtılmasını sağlayacak.

Hem AT&T hem de Verizon, 5 Ocak 2022'de yeni orta bant 5G dağıtımlarına başlama yolunda ilerliyor ve yöneticiler, geçici sınırların ciddi bir sorun yaşamasını beklemediklerini belirtiyorlar. İlk kullanıma sunma sırasında bant genişliği üzerindeki etkiler.