TSMC, Kongre'nin çip finansmanı konusunda acele etmesi çağrılarında Intel'e katılıyor

Ses oynatıcısı yükleniyor…

TSMC yönetim kurulu üyesi, Intel'den ve diğer yarı iletken şirketlerinden Kongre'ye, 52 milyar dolarlık federal fon sağlayacak olan CHIPS Yasası üzerinde hızlı bir anlaşmaya varma çağrılarını yineledi. 

Aynı zamanda Tayvan hükümetinde bir bakan olan Ming-Hsin Kung, bir röportajda, TSMC'nin ABD Arizona'daki yeni üretim tesisini kurma hızının, sübvansiyonların hazır bulunmasına bağlı olacağını söyledi.

“TSMC, temelde güven nedeniyle Arizona'daki [sic] inşaatına çoktan başladı. CHIPS Yasasının Kongre tarafından kabul edileceğine inanıyorlar,” açıkladı.

CHIPS Yasası

CHIPS Yasası, Çin ile artan gerilimler ve devam eden stok kıtlığı karşısında yarı iletken tedarik zincirinin daha büyük bir bölümünün desteklenmesini finanse etmeyi amaçlayan ABD mevzuatının bir parçasıdır. Halihazırda, çiplerin %10'dan biraz fazlası (bu, yalnızca PC'ler, akıllı telefonlar, iş istasyonları ve iş istasyonlarının ötesinde, çok çeşitli ürünlerde bulunur). u>sunucular) şu anda ABD'de üretilmektedir.

Yasa geçtiğinde, yarı iletken araştırma ve üretimi için on milyarlarca dolarlık fonun kilidini açacak ve bunların çoğu Intel ve TSMC gibi şirketlerin cebine girecek. ABD Meclisi ve Senato, mevzuatın önemi konusunda anlaştılar, ancak ayrıntıları açıklamakta yavaş kaldılar.

Geçen ay Intel Vision 2022'de basına konuşan Intel CEO'su Pat Gelsinger, şirketin; Mevcut geliştirme projeleri “ya yolda ya da programın ilerisinde”. Ancak, “sektörü hızlandırmak” için CHIPS Yasası'nın gerekli olduğu konusunda da uyardı.

“ABD Meclisi ve Senatosunun CHIPS Yasasını tamamlaması çok önemli. Sadece şu ucubeyi al’ yapılan şey,” dedi.

Daha fazlasını okuyun

> TSMC, 'boşuna' ABD genişleme planları üzerinden Intel'de hızla ilerliyor

> TSMC, Apple'ın 3nm yongalarında 2022'nin ikinci yarısında üretime başlayacak

> TSMC'deki söylenti sorunları yeni nesil AMD CPU'ları geciktirebilir

O zamandan beri Intel, 1000 dönümlük “mega sitenin” geliştirilmesini erteleyecek kadar ileri giderek gecikmeyle ilgili hayal kırıklıklarını defalarca yineledi. Ohio, ABD'de şirketin devlet sübvansiyonuna bağlı olduğunu söylediği şirket.

İnce örtülü bir tehditle Intel, gecikmelerin devam etmesi halinde bunun yerine fonları Avrupa'ya yönlendirmeyi düşündüğünü de söyledi. “Kongre'nin bunu bitirememesine rağmen dünyanın geri kalanı hızla ilerliyor” Gelsinger, Aspen Fikir Festivali'nde dedi.

Görünüşe göre TSMC, yerel mühendisleri eğitim için Tayvan'a geri gönderecek kadar ileri giderek yeni Arizona kampüsünü sürdürmeye kararlı, ancak şirket aynı zamanda güvenilir olduğunu da söyledi. ABD hükümetinin iki ülke arasındaki işletme maliyetleri farkını karşılaması için.

CHIPS Yasası kapsamında sağlanan sübvansiyonlar olmadan, tesis firma için önemli bir zarar lideri haline gelebilir.

  • En iyi iş bilgisayarları ve en iyi iş dizüstü bilgisayarları listemize göz atın

Joel Khalili