GPU sıkıntısı, önce evini yeniden ipotek etmek zorunda kalmadan grafik kartlarını yükseltmek isteyen herhangi bir oyuncu için hayatı çok zorlaştırdı. Ancak Nvidia'nın RTX 3050 üretimini artırdığına dair söylentiler ortaya çıktığından dün bir umut ışığı vardı. Şimdi, Nvidia, arz sorunlarının bu yıl içinde gevşemesini beklediğini ve bunun GPU kullanılabilirliğini artırmasını umduğunu söyledi.

Duyuru, Nvidia'nın CFO'su Colette Kress'ten 24. Yıllık Needham Büyüme Konferansı'nda (Seking Alpha aracılığıyla) geldi. Etkinlikte konuşan Kress, Nvidia'nın tedarik zinciri ortaklarıyla yaptığı çalışmalar sayesinde 2022'nin ikinci yarısında işlerin canlanmaya başlaması gerektiğini söyledi. Bu, Kress'in 2021'in sonlarında yaptığı benzer açıklamaları takip ediyor ve GPU devinin kıtlığın azalacağından emin olduğunu gösteriyor.

 Tatlı bir rahatlama: Nvidia GPU diyor arz bu yıl artacak

“Tüm 2021 takvimi boyunca GeForce için güçlü bir talep gördük. Ve sahip olduğumuz toplam arzdan daha güçlü ve daha güçlü olmaya devam ediyor, ”dedi Kress konferansta. “Kanal seviyelerinin oldukça yalın olduğunu gördük ve tedarik kullanılabilirliğini artırmak için tedarik zinciri ortaklarımızla birlikte çalışıyoruz. '22 takvim yılının ikinci yarısına girerken, tedarik durumumuz hakkında daha iyi hissediyoruz.”

Kress, tedarik sorunlarını hafifletmek için tam olarak ne olacağı konusunda ayrıntıya girmedi, ancak biz makul bir tahminde bulunabilir: Nvidia'nın 40 serisi GPU'larının (kod adı Ada Lovelace) gelişi. Nvidia'nın programında genellikle yaklaşık iki yılda bir yeni bir seri piyasaya sürüldüğü ve son güncellemenin 2020'de 30 serisi Ampere kartları olduğu düşünüldüğünde, 2022, Ada Lovelace GPU'ların ortaya çıkması için iyi bir zaman gibi görünüyor.

< p>Ada Lovelace kartlarının TSMC'nin N5 sürecini kullanması bekleniyor. 2021'in sonundaki raporlar, Nvidia'nın Samsung ile bir yıl sonra verim sorunları nedeniyle TSMC'ye geri döndüğünü belirtti. Rapor doğruysa, Nvidia büyük olasılıkla TSMC'nin Samsung'dan daha iyi verim sağlayabileceğini düşünüyor, bu da GPU'ya aç oyuncular için iyi bir haber.

Görüntü kartlarına olan inanılmaz talep göz önüne alındığında, Nvidia'nın da büyük olasılıkla aynısı var. TSMC'den Ada Lovelace GPU siparişlerini artırma fırsatı buldu. TSMC'nin daha güçlü getirileri ile birleştiğinde, bu, 40 serisi duyurulduğunda ortalıkta dolaşmak için yeterli kart olma şansının daha yüksek olduğu anlamına gelebilir.

Fırsatlarda geçici bir yükseliş gibi görünen bir süreçten geçiyoruz. Şu anda oyuncular. CES 2022, hem Nvidia hem de AMD'den bütçe GPU'larının piyasaya sürüldüğünü gördü ve henüz bunların perakende fiyatından satışa sunulmasını beklemiyor olsak da, en azından şirketlerin GPU'ları biraz daha uygun fiyatlı hale getirmeye istekli olduğunu gösteriyor. Nvidia'nın tedarik tahminleri doğru çıkarsa bu daha da yardımcı olabilir.