Spotify, neredeyse bir yıl önce Premium üyeleri için 2021'in sonundan önce Spotify HiFi adlı yeni bir abonelik katmanı başlatacağını duyurdu. Adından da anlaşılacağı gibi Spotify, yeni, daha pahalı katmanın “kayıpsız abonelik sunarak kendisini farklılaştıracağını söyledi. CD kalitesi” ses — hala kayıplı bir sıkıştırma sistemine dayanan şirketin mevcut maksimum akış kalitesine göre kalitede önemli bir adım. Ancak 2021 artık toplu dikiz aynamızda ve şu ana kadar Spotify HiFi'den hala bir iz yok.

Ve Spotify'ın bile yeni katmanı ne zaman başlatacağını veya gerçekten başlatıp başlatmayacağını kesin olarak söyleyemeyeceğine dair endişeler artıyor. Şimdi 9to5Mac, topluluk destek sitesinde şirketten gelen ve bizi tam olarak tatmin etmeyen bir mesaj gördü:

Merhaba millet,

HiFi kalitesinde sesin sizin için önemli olduğunu biliyoruz. Aynı şeyleri hissediyoruz ve gelecekte Premium kullanıcılara bir Spotify HiFi deneyimi sunmaktan heyecan duyuyoruz. Ancak henüz paylaşacağımız zamanlama ayrıntılarına sahip değiliz.

Elbette elimizden geldiğince sizi burada güncelleyeceğiz.

Kendinize iyi bakın.

Digital Trends, Spotify HiFi'nin zamanlaması hakkında soru sormak için Spotify'a ulaştı, ancak bir şirket sözcüsü yukarıdakiyle tamamen aynı mesajı yanıtladı. Bu nedenle, Spotify'ın kayıpsız ses tutkusunun öldüğünü ilan etmek için açıkça çok erken olsa da, özelliğin kritik durumda olduğunu ve hayatta kalmak için belirsiz bir prognozla birlikte olduğunu söylemek güvenli. Spotify HiFi yalnızca bazı son dakika aksaklıkları nedeniyle ertelenirse, şirketin zamanlama açısından üyelerine bir şeyler sunacağını düşünmek isteriz, ancak bunun yerine sinir bozucu derecede belirsiz bir şekilde devam etti. gelecek.”

Bu arada, Spotify'ın rekabeti, üstün ses kalitelerini mutlu bir şekilde lanse ediyor. Hem Amazon Music hem de Apple Music artık kayıp kataloglarıyla aynı boyutta kayıpsız ses kitaplıklarına sahip ve her iki hizmet de ek ücret ödemeden yüksek çözünürlüklü ses ve Dolby Atmos Music kataloglarını içeriyor. Tidal, Deezer ve Qobuz da daha yüksek kaliteli kataloglar sunar, ancak bu planlar normal ücretli aboneliklerinden biraz daha pahalıdır.

“Kayıpsız CD kalitesinde” ses meselesi ve gerçekten farkı söyleyebilir misiniz? Bunlar aynı sorular gibi görünebilir, ancak ince farklılıklar vardır. Evet, ses akışını doğrudan (telefonunuzdan Bluetooth aracılığıyla değil) alan yüksek kaliteli bir hoparlör sisteminde kayıpsız CD kalitesinde ses dinlerken farkı duyabilirsiniz. Parçadan parçaya değişebilir, ancak genel olarak normalde duyacağınız kayıplı sıkıştırmadan daha iyidir.

Fakat önemli olup olmadığını söylemek çok daha zordur. çoğu dinleyiciye. Bluetooth sesin kayıplı sıkıştırmasıyla zaten mücadele etmesi gereken kablosuz kulaklıkların ve gerçek kablosuz kulakiçi kulaklıkların muazzam popülaritesi göz önüne alındığında, Spotify dinleyicilerinin çoğu, iyileştirmeyi duymak için ihtiyaç duydukları ekipmana bile sahip olmayabilir.