15.01.2022 02:55

Rusya dağıldığını söylüyor REvil fidye yazılımı çetesi

Ses çalar yükleniyor…

Rus yetkililer, kötü şöhretli REvil fidye yazılımı çetesini dağıttıklarını ve çetenin birkaç üyesini tutukladıklarını duyurdular.

Rus Federal Güvenlik Servisi BBC tarafından bildirildiği üzere Federasyon veya kısaca FSB, siber suçlu grubunun “varolduğunu” belirtti. yakın zamanda yapılan bir kolluk operasyonunun ardından.

ABD, REvil fidye yazılımı çetesi hakkında bilgi için 10 milyon dolara kadar ödül vermeye hazır olmasına rağmen, şimdi hiçbir üyesi tutuklanmalarının ardından iade edilmeyecek gibi görünüyor. FSB'ye göre ajans, ABD tarafından sağlanan bilgileri grubu devirmek ve operasyonlarına kesin olarak son vermek için kullandı.

Kapanış dahil 426 milyon ruble (yaklaşık 5,5 milyon dolar) ele geçirmenin yanı sıra Kripto para biriminde 600 bin dolara ulaşan FSB ayrıca 20 adet “premium araba”ya da el koydu. gruptan.

REvil fidye yazılımı grubu

Grup geçen yılın Eylül ayında tüm web sitelerini kapatmış ve esasen kapatmış olsa da, REvil şimdiye kadar var olan en kötü şöhretli fidye yazılımı çetelerinden biridir.

REvil, ABD'ye yönelik büyük bir fidye yazılımı saldırısından sorumluydu. Geçen yıl Anma Günü tatilinde üretimin tamamen durmasına neden olan et işlemcisi JBS. Ancak grup, 2021'de 4 Temmuz tatil hafta sonu boyunca, birden çok yönetilen hizmet sağlayıcısı ve müşterileri de dahil olmak üzere yüzlerce kuruluşu etkileyen BT yönetim firması Kaseya'ya saldırdığında yeniden saldırdı.

Görünüşe göre öyle görünse de, REvil, geçen yaz BlackMatter adı altında faaliyetlerine yeniden başlamıştı, grubun dağıldığı haberi muhtemelen yıllar içinde hedeflediği birçok kuruluş için bir rahatlama olacak.

Beklememiz gerekecek ve Rus hükümeti ve FSB'nin operasyonları hakkında daha fazla ayrıntı verip vermediğine bakın, ancak şimdilik REvil sonunda hizmet dışı kalmış gibi görünüyor.

Ayrıca < em>en iyi fidye yazılımı koruması, en iyi kötü amaçlı yazılım temizleme yazılımı ve en iyi antivirüs

Источник