Qualcomm, yıllık Snapdragon Teknoloji Zirvesi'nde, yeni amiral gemisi sınıfı bir çip (SoC) üzerinde mobil sistemi olan ve yeniden adlandırılan Snapdragon 8 Gen 1'i resmi olarak tanıttı. Yeni mobil çipin, gelecek yıl çok sayıda birinci sınıf Android cihaza güç vermesi ve 2020'den itibaren Snapdragon 888'in yerini alması bekleniyor. 2022'ye kadar, MediaTek'in yakın zamanda duyurduğu Dimensity 9000, Samsung'un yakında duyurulacak Exynos 2200'ü ile rekabet edecek. ve Apple'ın mevcut iPhone ürünlerine güç sağlayan A15 Bionic çipleri.

Yenilikler neler?

Snapdragon 8 Gen 1, MediaTek Dimensity 9000'den sonra 4nm üretim sürecini kullanan ikinci mobil işlemcidir. 10 Gigabit modem-RF birleşimini ve dünyanın ilk 18-bit Görüntü Sinyali İşlemcisini (ISP) birleştiren ilk mobil yonga seti olduğu iddia ediliyor. Dimensity 9000'in ayrıca 18-bit ISP'ye sahip olduğu göz önüne alındığında MediaTek'in kesinlikle itiraz edeceği bir iddia. İlginç bir şekilde Qualcomm, LPDDR5X DRAM söz konusu olduğunda veri yolunu da kaçırmış görünüyor, çünkü teknik özellik sayfasında yalnızca LPDDR5 desteğinden bahsediliyor.

Snapdragon 8 Gen 1, ARM'nin Cortex X2 çekirdeğini kullanır — Bu, ilk bakışta Snapdragon 888 serisinde kullanılan mevcut Arm Cortex X1 çekirdeği üzerinde kademeli bir yükseltme gibi geliyor. Ancak onu kökten farklı kılan şey, Cortex X2 çekirdeğinin ARMv9 adı verilen tamamen yeni bir çip mimarisine dayanmasıdır. ARMv9 yongalarına geçiş, şirketin on yıldaki ilk yonga mimarisi değişikliği olduğu için ARM'nin yonga mimarisi stratejisinde önemli bir değişikliği işaret ediyor. 2011'den beri tüm ARM tabanlı mobil işlemciler — geçen yılki Snapdragon 888 serisi dahil — eski ARMv8 mimarisini kullandı.

 Qualcomm'un 2022 için amiral gemisi mobil çipi Snapdragon 8 Gen 1 ile tanışın

Snapdragon 8 Gen 1, Qualcomm'un ARMv9 mimarisini kullanan ilk mobil yongasıdır. Qualcomm

Qualcomm'un Snapdragon 8 Gen 1 için %35 gelişmiş grafik performansı ve %25 güç verimliliği rakamlarında artış talep etmesinin nedeni muhtemelen ARMv9'a geçiştir. Qualcomm'un grafikler için kendi Adreno markalı GPU tasarımını kullandığını da belirtmek gerekir. ve ARM'nin Mali serisi GPU'larına güvenmiyor. Qualcomm, Snapdragon 8 Gen 1 için CPU performansındaki iyileşmeden özel olarak bahsetmese de, ARM geçmişte Cortex X2 çekirdeklerine dayalı SoC'lerin X1 çekirdeğine göre CPU performansında %16'lık bir artış beklemesi gerektiğini açıklamıştı.

< h2>Fotoğrafçılık için büyük bir fırsat

Snapdragon 8 Gen 1 yongasının piyasaya sürülmesi, aynı zamanda birinci sınıf akıllı telefonlarda görüntü kalitesini iyileştirmeyi amaçlayan bir dizi teknoloji olan Snapdragon Sight'ın ilk çıkışını da işaret ediyor. Bunun merkezinde Qualcomm'un geçen yılki 14-bit Spectra 580 ISP'den büyük bir sıçramaya işaret eden yeni 18-bit üçlü ISP yatıyor. Yeni ISP, modern amiral gemisi telefonlarda dinamik aralığı geliştirmenin yanı sıra, önceki modele göre 4.000 kat daha fazla kamera verisi yakalarken, 8K HDR video çekimi ve daha iyi düşük ışıkta görüntüleme gibi özellikleri de mümkün kılıyor. Ve tıpkı geçen yıl olduğu gibi, üçlü ISP, üç ayrı kamera kullanarak fotoğraf ve video çekmenize olanak tanır — hepsi aynı anda.

 Snapdragon 8 Gen 1, Qualcomm'un 2022 için amiral gemisi mobil çipi AI'daki iyileştirmeler selefinden 4 kat daha hızlı olduğu iddia edilen 7. Nesil Yapay Zeka Motoru sayesinde yetenekler. Qualcomm ayrıca bu iyileştirmeye 3. Nesil Qualcomm Algılama Hub'ının ve yeni avatarında önceki modele göre 2 kat daha büyük paylaşılan belleğe sahip olan geliştirilmiş Qualcomm Hexagon işlemcisinin yardımcı olduğunu iddia ediyor. Yonga seti ayrıca 4. nesil Snapdragon X65 5G Modem'i de içeriyor. Dünya genelinde 5G ağları için kapsamlı desteğe sahip RF Sistemi.</p>
<h2>Bunu ne zaman edinebilirsiniz?</h2>
<p>Yeni Snapdragon 8 Gen 1 yongasını temel alan ilk cihazlar gelecek yılın başlarında gelecek. , söylentilerin hem Motorola hem de Xiaomi'nin Snapdragon 8 Gen 1 tabanlı akıllı telefonlarını 2021 sona ermeden piyasaya sürmek için bir yarış içinde olduğuna işaret etmesiyle zaman çizelgesinin değiştiğini görebiliriz.</p>
                              </div>
              <div class=