Ocak, PC'ler için büyük bir aydı. Yılın en büyük teknoloji etkinliğiyle başlayarak, yeni grafik kartları, dizüstü bilgisayarlar, monitörler ve aradaki her şeyi gördük. Ocak ayı yeni ürünlerin olduğu ama aynı zamanda benzeri görülmemiş düzeyde tartışmaların da yaşandığı bir ay oldu ve bu sekiz yeni hikaye bunu gösteriyor. İçindekiler

  • RX 6500 XT aslında bir dizüstü bilgisayar GPU'sudur
  • Katlanır dizüstü bilgisayarlar geri dönüyor
  • Intel, 12. nesil Kızılağaç Gölü'nü genişletiyor
  • Kimse bunu istemedi: RTX 3090 Ti
  • Samsung ekranlarla büyük başarı yakaladı
  • Nvidia, 12GB RTX 3080'i unutuyor
  • Dell, hayranların favorisi tasarımıyla ortalığı karıştırıyor
  • Nvidia’nın ARM anlaşması neredeyse öldü
  • 3 öğe daha göster

Tüm konulardan haberdar olabilmeniz için Ocak 2022'nin en önemli haberlerini topladık kaçırmış olabilirsiniz.

RX 6500 XT aslında bir dizüstü bilgisayar GPU'sudur

 Ocak ayının en büyük PC haberleri 2022: GPU'lar ve tartışmalar

Bütçeli grafik kartları, AMD'nin 199$'lık RX 6500 XT'nin öncülük ettiği CES 2022'den sonra geri dönüş yapacak şekilde ayarlandı. Başarı için kuruldu. AMD, kartın şimdiye kadarki en yüksek sürdürülebilir saat hızlarına sahip olduğunu ve Team Red'in ilk kez bir masaüstü grafik kartında 6nm üretim sürecini kullandığını söyledi.

Ama sonra umutlarımız Dünya'ya geri döndü. Kart, liste fiyatı göz önüne alındığında bile korkunç bir performans sergiliyor. Üç hatta dört yıllık grafik kartları, ikinci el piyasasında daha düşük maliyetli olmasına rağmen birçok durumda daha iyi performans gösterir. Durum o kadar kötü ki, RX 6500 XT'den daha iyi olan ve bazıları neredeyse beş yaşında olan üç grafik kartı topladık.

Bu hikayenin doruk noktası, RX 6500 XT'nin aslında bir dizüstü bilgisayar GPU'su olduğunun ortaya çıkmasıdır. Bir AMD çalışanı, RX 6500 XT'nin AMD'nin yaptığı tüm saçma tasarım kararlarını açıklayan AMD'nin yeni Ryzen 6000 mobil APU'ları ile birlikte kullanılmak üzere tasarlandığını açıklamak için Phoronix forumlarına gitti. Evet.

Katlanır dizüstü bilgisayarlar geri dönüyor

 Ocak 2022'deki en büyük PC haberleri: GPU'lar ve tartışmalar

Jacob Roach/Dijital Eğilimler

CES 2020'nin, Lenovo'nun şimdiye kadarki ilk katlanabilir dizüstü bilgisayarı piyasaya sürmesiyle birlikte, katlanır dizüstü bilgisayarların yılı olması gerekiyordu. İki yıl sonra, katlanır dizüstü bilgisayarlar büyük bir geri dönüş yapıyor. Intel kısa süre önce 2022'de dizüstü bilgisayarlar için katlanabilir ekran özelliğini açıkladı ve bazı tasarımcıların makineleri zaten çalışıyor.

Bu makinelerden biri de bu ayın başlarında demo yapma şansı bulduğumuz Asus Zenbook 17 Fold. Harika bir konsept, ancak bir dizi sinir bozucu tasarım uzlaşması nedeniyle hala prime time için hazır değil. Kıdemli Mobil Yazarımız Andy Boxall'ın belirttiği gibi, 2022 katlanır dizüstü bilgisayarların yılı olabilir, ancak katlanır dizüstü bilgisayarların hala katlanır telefonların hatalarından ders alması gerekiyor.

Samsung bu hataları çok iyi biliyor, bu yüzden özellikle Samsung Flex Note için heyecanlıyız. Şu anda hala bir konsept, ancak makine Samsung'un katlanabilir telefonlarla ilgili bilgisini alıp bir dizüstü bilgisayara uygulayacak gibi görünüyor. Henüz makine hakkında bilgimiz yok ama umarım bu yıl gelir.

Intel, 12. nesil Alder Lake'i genişletiyor

 Ocak 2022'deki en büyük PC haberleri: GPU'lar ve tartışmalar

Intel, geçen Kasım ayında 12. nesil Alder Lake platformunu piyasaya sürdü, ancak yalnızca ruhen. Core i9-12900K tarafından yönetilen, piyasaya sürüldüğünde şaşırtıcı derecede düşük sayıda CPU'muz vardı. Ocak, Intel'in 12. nesil Alder Lake'i mobil cihazlara genişlettiği ve masaüstü ürün yelpazesinin geri kalanını doldurduğu zamandı.

Amiral gemisi mobil çipi ayın ilerleyen günlerinde test etme şansımız oldu. Core i9-12900HK, Apple'ın M1 Pro'sunu ve AMD'nin rakip Ryzen 9 5900H'sini kolayca geride bırakarak test ettiğimiz en hızlı mobil işlemcidir. Intel, 12. nesil Alder Lake işlemcilerin yıl sonuna kadar 100'ün üzerinde dizüstü bilgisayar tasarımında satışa sunulacağını duyurdu.

Bu harika, ancak Intel'in Ocak ayındaki diğer duyurusu haberler biraz soğudu: Daha fazla 12. nesil masaüstü CPU. Öne çıkan bazı özellikler var, ancak yeni masaüstü işlemcilerin çoğu, Alder Lake'i başlangıçta çok etkileyici yapan hibrit mimariyi terk etti.

Bunu kimse istemedi: RTX 3090 Ti

 Ocak ayının en büyük bilgisayar haberleri 2022: GPU'lar ve tartışmalar

Nvidia, CES 2022'de iki yeni grafik kartı duyurdu: RTX 3050 ve RTX 3090 Ti. RTX 3050 harika bir bütçe GPU'su, ancak RTX 3090 Ti? Ne zaman piyasaya çıkacağı ve ne kadara mal olacağı da dahil olmak üzere, hakkında çok az şey bildiğimiz bu kartı kimse istemedi.

Yine de ipuçları var. Ocak ayı, MSI'ın GPU'nun 4.500$'a mal olduğu ve 1.000 watt'lık bir güç kaynağı gerektirdiği söylenen Suprim X versiyonu hakkında söylentileri beraberinde getirdi. Bu doğru olmayabilir, ancak RTX 3090 Ti'nin 500 W veya daha fazla güç çektiği hakkında yarım düzine söylenti gördük.

Stokta orta seviye grafik kartları bulmak hala bu kadar zorken, yeni bir halo ürünü için hevesli değiliz. Raporlar, Nvidia'nın RTX 3090 Ti'nin üretimini durdurduğunu gösteriyor, bu nedenle bir süre bu grafik kartı hakkında daha fazla şey duymayabiliriz.

Samsung ekranlarla büyük başarı yakaladı

 Ocak 2022'deki en büyük PC haberleri: GPU'lar ve tartışma

Jacob Roach/Dijital Eğilimler

Samsung, bu yıl Samsung ARK duyurusu ile CES kazandı. Eşsiz bir bükülme ile 55 inçlik bir QD-OLED oyun monitörü: Ekranın tamamen dikey olmasını sağlayan bir stand. Monitörü fuarda gördük ve bu en iyi oyun ekranı. Form faktörü ilginç, ancak dahil edilen kablosuz kontrol kadranı, çoklu görev, farklı en boy oranları ve resim içinde resim sağlar.

ARK o kadar etkileyici ki, Samsung'un bu ay elde ettiği bir başka şaşırtıcı başarıyı gölgede bırakıyor: 240 Hz'de 4K. CES'te yüksek yenileme hızlarına sahip bir düzine 4K monitör gördük, ancak Samsung Odyssey Neo G8 hepsini sudan çıkarıyor. 240 Hz yenileme hızına sahip ilk 4K ekran ve üst düzey oyun monitörleri için yeni bir standart belirliyor.

Samsung, Ocak ayında Gaming Hub'ın da dahil olduğu bir dizi başka ürünü duyurdu. popüler oyun uygulamalarını doğrudan TV'nizde veya monitörünüzde başlatın.

Nvidia, 12GB RTX 3080'i unutuyor

 Ocak ayının en büyük PC haberleri 2022: GPU'lar ve tartışmalar

Jacob Roach/Digital Trends

Nvidia, Ocak ayında RTX 3050 ve RTX 3090 Ti'yi duyurdu, ancak geçen ay üçüncü bir GPU da geldi. 12GB RTX 3080, CES'ten bir hafta sonra sessizce piyasaya sürüldü, sanki Nvidia yılın en büyük teknoloji etkinliğinde yeni bir amiral gemisi piyasaya sürdüğünü söylemeyi unutmuş gibiydi.

Bunun bir nedeni vardı. Nvidia, kartı herhangi bir ilk inceleme olmadan sessizce piyasaya sürdü ve Nvidia bir liste fiyatı belirlememiş olsa da, yönetim kurulu ortakları temel RTX 3080'den çok daha fazla kart satıyor. ;12GB RTX 3080 incelememizde büyük bir performans artışı bulamazsınız.

Görünüşe göre bu 12GB model, GPU sıkıntısı sona erdikten sonra RTX 3080'in taban fiyatını yükseltmenin bir yoluydu. Çoğu durumda yüzlerce dolar daha ucuz olan 10 GB'lık modelle karşılaştırıldığında, ekstra video belleği performans için fazla bir şey yapmıyor.

Dell hayranların favorisi bir tasarımla uğraşıyor

< p> En büyük PC haberleri Ocak 2022'den itibaren: GPU'lar ve tartışmalar

Dell XPS 13'ü burada Digital Trends'de beğendiğimiz bir sır değil. Satın alabileceğiniz en iyi dizüstü bilgisayar için sürekli olarak tacı elinde tuttu. Ancak Dell bu ay tasarımı bozdu. Dell XPS 13 Plus, gövdesini çevreleyen alüminyum kaplaması, kulaklık jakı olmaması ve tamamen kapasitif dokunmatik düğmelerden oluşan bir işlev dizisiyle tartışmalara davet ediyor.

Yeni tasarım, son birkaç yıldır en çok tercih edilen ince ve hafif dizüstü bilgisayardan bir çıkış niteliğinde. Yerleşik dizüstü bilgisayar uzmanımız Mark Coppock, değişikliklerin en iyisi olduğunu ve Dell'in son birkaç sürümde bayatlamış bir ürün üzerinde yenilik yapmasına olanak tanıdığını savunuyor. Yine de şimdilik beklememiz gerekiyor. XPS 13 Plus'ın 2022'nin ilk birkaç ayında gelmesi bekleniyor.

Nvidia'nın ARM anlaşması neredeyse öldü

 Ocak 2022'deki en büyük PC haberleri: GPU'lar ve tartışmalar < /p>Nvidia ve Arm CEO'ları birleşmeyi herkesin önünde tartışıyor.

2020'de Nvidia, çip üreticisi ARM'yi yaklaşık 40 milyar dolara satın almayı planladığını duyurdu. ARM, çoğu telefon ve akıllı ev ürünü dahil olmak üzere yüz milyarlarca cihazdaki çip tasarımlarının arkasındadır. Satın alma duyurusunun ardından Nvidia, bir dizi antitröst soruşturmasıyla karşılandı ve Aralık 2021'de Federal Ticaret Komisyonu'ndan (FTC) açılan bir davayla doruğa ulaştı.

Bu dava tabuttaki son çivi olabilir. Bu ay, kaynaklar Nvidia'nın ARM ile yaptığı anlaşmadan vazgeçtiğini doğruladı. Nvidia herhangi bir açıklama yapmadı, ancak şirketin anlaşmadan ayrıldığına ve devam eden bir davaya ilişkin raporlar nedeniyle, şirket ölmüş olabilir.