23.06.2022 16:00

Microsoft istemiyor Artık duygularınızı tanıyan yapay zeka - çoğunlukla

Ses çalar yükleniyor…

Microsoft, Sorumlu Yapay Zeka Standardını güncelliyor ve Azure Face'in duygusal ve yüz tanıma yeteneklerini (çoğunlukla) kullanımdan kaldırdığını açıkladı.

Sorumlu Yapay Zeka Standardı(yeni sekmede açılır), konu yapay zeka sistemleri oluşturmaya geldiğinde Microsoft'un dahili kural setidir. Şirket, yapay zekanın dünyada pozitif bir güç olmasını ve asla kötü oyuncular tarafından kötüye kullanılmamasını istiyor. Daha önce halkla paylaşılmamış bir standarttır. Ancak, bu yeni değişiklikle birlikte Microsoft, zamanın şimdi olduğuna karar verdi.

Duygusal ve yüz tanıma yazılımları, en hafif tabirle, tartışmalı hale geldi. Bu teknolojinin yasaklanmasını isteyen birden fazla kuruluş var. Gelecek için Savaş, örneğin,Mayıs ayında Zoom'dan kendi duygusal izleme yazılımı geliştirmesini durdurmasını isteyen bir açık mektup yazdı ve bunu “istilacı” olarak nitelendirdi. ve “ gizlilik ve insan haklarının ihlalidir.” 

İlke değişikliği

Belirlendiği gibi, Microsoft Azure Face hizmetini yeni Sorumlu Yapay Zeka Standardının gereksinimlerini karşılayın. İlk olarak şirket, yapay zekanın duygu tarama yeteneğine genel erişimi kaldırıyor. İkincisi, Azure Face artık bir kişinin “cinsiyet, yaş, [a] gülümseme, sakal, saç ve makyaj”

gibi yüz özelliklerini tanımlayamaz.

Emekliliğin nedeni, küresel bilim camiasının hala “duyguların” tanımı üzerinde net bir “konsensüse” sahip olmamasıdır. Microsoft'un Baş Sorumlu AI Görevlisi Natasha Cramption, şirketin içinden ve dışından uzmanların endişelerini dile getirdiğini söyledi. Sorun, “çıkarımların kullanım durumları, bölgeler ve demografiler arasında nasıl genelleştirildiğine ilişkin zorluklar ve artan gizlilik endişeleridir…” 

Azure Face'e ek olarak, Microsoft'un Özel Sinirsel Sesi de benzer kısıtlamalar görecek. Özel Sinirsel Ses(yeni sekmede açılır) şaşırtıcı derecede gerçekçi bir metin okuma uygulamasıdır. Artık hizmet, belirli birkaç “yönetilen müşteri ve ortakla” doğrudan Microsoft'un hesap ekipleriyle çalışan kişilerdir. Şirket, teknolojinin büyük bir potansiyele sahip olmasına rağmen, kimliğe bürünmek için kullanılabileceğini belirtiyor. Neural Voice'a erişmeye devam etmek için mevcut tüm müşterilerin bir giriş formu göndermesi ve Microsoft tarafından onaylanması gerekir. 30 Haziran 2023'e kadar onaylanmaları gerekiyor ve seçilmezlerse bu müşterilerin artık Neural Voice'a erişimi olmayacak.

Hala içeride işler

Söylenen her şeye rağmen, Microsoft yüz tanıma teknolojisinden tamamen vazgeçmiyor. Duyuru yalnızca genel erişimle ilgilidir. Azure AI'da Baş Grup Proje Yöneticisi olan Sarah Bird, sorumlu yüz tanıma hakkında yazdı (yeni sekmede açılır). Ve bu gönderide, “Microsoft, bir dizi kontrollü erişilebilirlik senaryosu için kullanıldığında bu yeteneklerin değerli olabileceğini kabul ediyor.” Bir temsilciye göre bu senaryolardan biri, görme engellilerin çevrelerindeki insanları ve nesneleri tanımlamasına yardımcı olan bir iOS uygulaması olan Seeing AI'dır (yeni sekmede açılır). 

Görmek güzel. Yüz tanıma ile ilgili sorunları ve kötüye kullanım potansiyelini tanıyan başka bir teknoloji devi. IBM, yaklaşımı daha mutlak olmasına rağmen 2020'de benzer bir şey yaptı.  

2020'de IBM, yüz tanıma konusundaki çalışmalarını bıraktığını duyurdu çünkü şirket, bunun toplu gözetim için kötüye kullanılmasından korkuyordu. Endüstrinin bu iki devinin bu teknolojiden kurtulduğunu görmek, yüz tanıma karşıtı eleştirmenler için bir kazanç. Yapay zeka hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, TechRadar yakın zamanda siber güvenlik için neler yapabileceğine dair bir makale yayınladı. 

Cesar Cadenas

Источник