23.06.2022 22:00

Meta, bu akıllı bellek hack sayesinde milyonlarca dolar tasarruf ediyor

Audio player yükleme…

Facebook'un ana şirketi Meta'daki mühendisler, Şeffaf Bellek Boşaltma (TMO) adlı bir yazılım çözümünü kullanarak nasıl boş bellek sunabildiklerini açıkladılar.

Artık < u>Linux çekirdeği ve özetle, verileri otomatik olarak bellekten daha az maliyetli ve güç açısından daha verimli olan diğer depolama katmanlarına (örneğin Samsung'un CX bellek genişleticisi) boşaltır.

Tasarruflar önemli; TMO, milyonlarca Facebook sunucusunda çalışıyorbir yıldan fazla bir süredir, sunucu başına neredeyse üçte birine kadar bellek tasarrufu sağlar. Bu, düzinelerce hatta yüzlerce sunucuda önemsiz gibi görünse de, Facebook’un muazzam ölçeği benzersiz bir meydan okuma sunuyor. 

Analiz: Facebook'un RAM için muazzam iştahı

Dünyanın en büyük sosyal ağının aylık yaklaşık üç milyar aktif kullanıcısı ve dünya çapında 21 konuma yayılmış milyonlarca sunucusu var. Her sunucu ortalama olarak  128 GB RAM taşıyorsa, bu 256 milyon GB (veya 256 PB) RAM olurGB başına ortalama 4 $ (DDR4 ECC RAM) maliyetiyle yaklaşık 1 milyar $ değerinde bellektir. Bu, Facebook'un en az iki milyon sunucusuna sahip olduğu varsayımına dayanmaktadır (Facebook'un blogu, Temmuz 2018'de “milyonlarca sunucudan” alıntı yapmıştır) ve gerçek sayının çok daha yüksek olması muhtemeldir.

TMO üzerinde çalışan ekip tarafından sunulan rakamlar, bellek maliyetinin Meta'nın sunucu malzeme listesinin üçte birini oluşturduğunu ve sıkıştırılmış RAM ve SSD'nin %11'den az olduğunu gösterdi. Daha da endişe verici olanı, RAM'in maliyet yükü (toplam altyapının bir yüzdesi olarak), Facebook'un birinci nesil sunucularını başlatmasından bu yana (şu anda dördüncü sırada) iki katından fazla arttı.

TMO'yu benimsemek bazı şeylerle geliyor. dezavantajlar; en önemlisi, performansta bir düşüş. Ancak güç ve bellek tasarrufu açısından elde edilen kazanımlar, dezavantajlardan çok çok daha ağır basar ve donanım iyileştirmeleri (ör. daha hızlı SSD veya CXL sürücüler) ile birlikte gelecekteki yinelemeler, daha fazla azaltma sağlayacaktır. 

arzu nasıl

Источник