Universal Control ilk olarak geçen yıl MacOS Monterey'i kapsayan W0rldwide Developers Conference açılış konuşmasında duyuruldu. Ancak bu özellik, geçen sonbaharda Monterey'in lansmanında görünmedi. Şimdi, birkaç ay sonra nihayet MacOS Monterey (12.3) ve iPadOS (15.4)'ün en yeni beta sürümlerinde kullanılabilir.

Evrensel Kontrol, iPad ve Mac kurulumlarınızı aynı klavye ve fare ile kontrol etmenize, masaüstünde ayrı ekranlarmış gibi sorunsuz bir şekilde hareket etmenize olanak tanır. Ayrıca fotoğraflar ve belgeler gibi içerikleri aygıtlar arasında sürükleyip bırakabilirsiniz. Tüm bunların kurulum gerektirmeden sezgisel olarak çalışması gerekiyor.

 Mac için Uzun Gecikmeli Evrensel Kontrol özelliği beta sürümüne giriyor

Biraz kurulum var, ama çok karmaşık değil. Bir iPad ve Mac bağlamak için imlecinizi ekranın kenarına getirin, uyumlu cihaz görünmelidir. Bunu yapmak için en son MacOS ve iPadOS sürümlerine ihtiyacınız olacağını unutmayın. Ayrıca iPad, Mac'in menzilinden her çıktığında yeniden bağlanmanız gerekecektir.

Birden çok Mac ve MacBook'u yönetmek için, ekran menüsünden Evrensel Kontrol ayarlarını değiştirebilirsiniz. Ayrıca bu menüden iPad'ler için ekran düzenini de yönetebilirsiniz.

Her şey düşünüldüğünde, Evrensel Kontrol oldukça havalı ve Apple'ın süreklilik sisteminin mükemmel bir uzantısı. Tüm hesaplara göre, oldukça iyi çalışıyor. MacStories tarafından paylaşıldığı şekliyle, özelliğin kullanımda olduğunun erken bir gösterimi burada.

Vay canına Evrensel Kontrol inanılmaz.

Bu, yalnızca MacBook izleme dörtgenini ve klavyeyi kullanarak bir MacBook Pro, bir iPad mini ve bir iPad Pro arasında geçiş yapıyorum. Konumun farkındadır, dosyaları sürüklemenize izin verir ve iPadOS hareketlerini destekler.

Hile gerçekti ve hepsi işe yarıyor 🤯 pic.twitter.com/PWUTLYZtkW

— Federico Viticci (@viticci) 27 Ocak 2022

Evrensel Kontrol, Apple'ın ürün ekosisteminin gücünü esnetmesine bir başka örnek. Tüm cihazları arasındaki sıkı entegrasyon önemli bir satış noktasıdır ve her yıl daha sağlam hale gelir.

Evrensel Kontrol'ün uygulanmasına rağmen, Apple hala işletim sistemlerini tek bir sistemle birleştirme fikrine karşı dirençli görünüyor. evrensel platform En yeni iPad Pro bir M1 çipi çalıştırdığında ve MacOS yerel olarak iOS uygulamalarını çalıştırdığında bile şirket iki sistemi bağımsız olarak görmeye devam edecek.

Apple muhtemelen her bir ürününü ayrı hatlarda satmak istemeye devam edecek. ancak Evrensel Kontrol popüler olduğunu kanıtlarsa, bu tutum değişmeye başlayabilir. Mac hakkında daha fazla bilgi için, son yılların en iyi MacBook olduğunu düşündüğümüz en yeni MacBook Pro incelememize göz atın.