23.06.2022 20:00

iPad'ler yakında akıllı ev hub'ları olarak hizmet verme yeteneğini kaybedecek

Ses oynatıcısı yükleniyor…

Bu sonbaharda iOS 16'nın piyasaya sürülmesinin ardından, HomeKit cihazlarını kontrol etmek için akıllı ev merkezi olarak iPad'i artık kullanamayacaksınız.

Haberler, iOS geliştiricisi ve MacRumors aracılığıyla geliyor. iOS 16 Beta 2 kodunu araştıran yazar Steve Moser, bulgularını uzun bir Twitter ileti dizisine gönderdi.(yeni sekmede açılır) Apple cihazlarına gelen diğer bazı değişikliklerden geçer.  

iOS 16 değişiklikleri

MacRumors raporları(yeni sekmede açılır), bir iPad'i iOS 16'ya güncelledikten sonra, Ev uygulamasında “Aksesuar bildirimi alma ve diğer kişilerin evlerinizi kontrol etmesine izin verme gibi özelliklerden yararlanmak için bir ana hub gereklidir” yazan yeni bir mesaj görünecek. . Bu evler de en son HomeKit'e yükseltilene kadar paylaşılan evleri görüntüleyemezsiniz. iPad artık burada bir ana merkez olarak desteklenmeyecek.”

iOS 16 önizleme sayfası (yeni sekmede açılır) ve daha ince baskıya kadar tamamen aşağı kaydırıldığında, Apple bunu yalnızca Apple TV'lerin ve HomePod cihazlarının ana hub olarak kullanılabileceğini belirterek onaylar. Teknoloji devine ulaştık ve iPad desteğini kaldırma nedenlerini açıklayıp açıklamayacaklarını sorduk, ancak yanıt alamadık. MacRumors, değişikliğin yeni Matter desteğiyle ilgili olabileceğini öne sürüyor.

Matter, Apple, Google ve Amazon dahil olmak üzere birden fazla teknoloji şirketi tarafından geliştirilmekte olan bir akıllı ev standardıdır. akıllı ev endüstrisini kurtarmayı amaçlayan evrensel bir protokol olması gerekiyordu. Standardın, iOS 16 ile aynı başlatma penceresi olan 2022 Sonbaharı sırasında yayınlanması planlanıyor. 

Yeni özellikler ve değişiklikler< /h2>

iPad düşüşü dışında, değişikliklerin çoğu nispeten küçüktür. Moser, birçok metnin düzeltileceğini belirtiyor. Örneğin, Apple Araba Anahtarı artık “iPhone'unuzun şarj edilmesi gerektiğinde Pasif giriş kullanılabilir olabilir” diyecektir. Sağlık gibi bazı uygulamalar biraz farklı simgelere sahip olacaktır. Esas olarak üçüncü basamaktır, ancak dikkate değer birkaç ekleme var. 

Yeni başlayanlar için, Apple Haritalar e-bisikletler için optimize edilmiş yeni rotalar alacak. Ayrıca bir “Oyun Modu” da olacak, ancak bunun ötesinde pek bir şey bilinmiyor. iOS 16, Nintendo Switch Pro denetleyicilerini, yerel olarak desteklerbu mod, Apple'ın yeni keşfedilen oyun desteğine bağlanabilir. Moser ayrıca Apple'ın etkinleştirilmemiş iPhone Kamera uygulaması için 3:2 en boy oranı üzerinde çalıştığını da buldu. Gelecekteki bir iPhone'a eklenen bir eklenti olabileceğini iddia ediyor.

Bunun yalnızca bir beta olduğunu unutmayın. Bunlardan herhangi birinin çıkıp çıkmayacağı ve ne zaman çıkacağı bilinmiyor. Ana hub desteğini kaybeden iPad'ler dışında; taşa yerleştirilmiş gibi görünüyor. iPhone'lar ve iPad'ler için yeni iOS 16 beta sürümünü Apple'ın geliştirici web sitesinden indirerek deneyebilirsiniz (yeni sekmede açılır). Ancak, bir uygulama geliştiricisi değilseniz, bunu önermeyiz. Bu erken betalar sorunludur ve iletişim, iş, eğlence ve daha fazlası için bağımlı olduğunuz cihaz için tasarlanmamıştır. İyi haber şu ki, halka açık (“daha kararlı” olarak okuyun) beta sürümlerine muhtemelen sadece birkaç hafta kaldı.

Akıllı bir evin nasıl kurulacağını öğrenmek istiyorsanız, TechRadar'ın en iyiler hakkında bir kılavuzu var. Başlamanıza yardımcı olacak 2022 cihazları.

Cesar Cadenas

Источник