17.08.2022 14:00

Intel Arc A380 masaüstü GPU'ları sonunda ABD'ye ulaştı – ama çok geç olabilir

Ses çalar yükleniyor…

Intel'in Arc A380'i nihayet ABD'de satışta – iyi, neredeyse. ASRock'un Challenger Arc A380 6GB masaüstü grafik kartı newegg.com adresinden sipariş edilebilir(yeni sekmede açılır), beklenen lansman tarihi 22 Ağustos. Şaşırtıcı bir şekilde (okuyun: şok edici değil), ön sipariş aşamasında tükenmedi.

Arc GPU serisi bir süredir ciddi sorunlar yaşıyor, Intel ve CEO'su Pat Gelsinger için boşa harcanan yatırımların endişe verici bir kara deliği haline geliyor. 3.5 milyar dolarlık tahmini zarar ve analistlerin Intel'in ayrı GPU operasyonunu satması gerektiğini öne sürmesiyle, bu yeni kartın bu çalkantılı gelgitleri nasıl değiştireceğini görmek zor.

ASRock'un sattığı Arc A380 GPU, Üretici Gunnir'den Çin pazarında şimdiden boy gösterirken, MSI, dizüstü bilgisayarlar ve küçük masaüstü bilgisayarlar için grafik kartının kompakt, düşük güçlü bir versiyonunu üretti. A380, Arc serisindeki daha ucuz GPU'lardan biridir ve AMD Radeon RX 6400 ve Nvidia GeForce GTX 1630 ile rekabet eder.

Analiz: Bu GPU niş bir amaca hizmet edebilir, ancak Arc hala sıcak suda

Burada dikkat edilmesi gereken ilginç bir nokta, fiyatlandırmadır. Arc A380 çok etkileyici bir GPU gibi görünmese de, 139,99 $ ile iki önemli rakibinden daha ucuz; ne RX 6400 ne de GTX 1630 özellikle iyi olmasa da, çıta aslında o kadar yüksek değil.

Bu iki kartla karşılaştırıldığında, ASRock'un A380 GPU'su fabrikada hız aşırtmalı 6 GB VRAM'den yararlanıyor hızları ve üstün AV1 video kodlaması. Bu, ona en iyi bütçeli GPU olarak niş bir pazar konumu verebilir.hafif iş bilgisayarları veya medya merkezi sistemleri için, oyun performansı düşük olsa bile.

Yine de bu, Intel Arc'ı ölümün pençesinden almak için gereken büyük sürüm gibi gelmiyor. Çok daha üstün AMD RX 6500 XT şu anda ABD'de 155$ gibi düşük bir fiyatla satılmaktadır ve sadece 15 dolar daha fazlasına çok daha iyi performans sunmalıdır. Intel, daha güçlü (ve potansiyel olarak daha ilginç) Arc A7 kartlarını satmaya devam ediyor, ancak kartlarda henüz ABD çıkış tarihi yok, Mavi Takımın başı hala dertte – Mevcut nesil Alder Lake CPU'ları harika performans gösterse bile.

A380, profesyonel PC'ler için uygun fiyatlı bir GPU nişine bile giremeyecek çünkü bir parçası olarak Intel'in sürekli kafa karıştıran Arc dağıtım planının bir parçası olarak, aynı zamanda bir dizi özel Pro GPU duyuruldu. Intel'in grafik girişiminin başarılı olduğunu her ne kadar görmek istesek de, şirketin hızla ilerlemesi gerektiğinde bu küçük bir tökezleme gibi görünüyor.

Christian Guyton

Источник