23.06.2022 11:00

Kriptominciler satıyor canlı yayınlar aracılığıyla bir sürü ucuz GPU'yu satın al

Ses oynatıcı yükleme…

Oyuncular, şimdi bizim zamanımız: kripto madencileri, canlı yayınlar aracılığıyla dağlarca kullanılmış (ancak ucuz) grafik kartını açık artırmaya çıkararak bir miktar parayı telafi etmeye çalışıyor ve kendinize bir pazarlık yapmak için iyi bir fırsat sunuyor. risk.

Kripto para piyasası, Bitcoin ve Ethereum gibi daha karlı paralarının çoğunun çöküşünün ardından zorlu birkaç hafta geçirdi, ancak dedikleri gibi, bir kişinin acısı diğerinin zevkidir. PC Gamer (yeni sekmede açılır), özellikle bir tüketici masaüstü GPU'su kullanılarak hala geçerli bir şekilde çıkarılabilecek en büyük para birimi olan Ethereum'u çok fazla değere düşürerek, kripto madencileri ve çiftliklerin kayıplarını telafi etmek için kullanılmış donanımı satmaya çalıştığını bildiriyor.< /p>Daha fazlasını görün

Bunun nedeni, Ethereum madenciliğinin hala iş kanıtı doğrulaması kullanmasıdır, ancak para birimi, piyasa düzelse bile, oyun GPU'larını kullanarak para birimini çılgınca kârsız hale getirecek olan hisse kanıtına geçecek şekilde ayarlanmıştır. Bu, bugünlerde Bitcoin tarafından kullanılanla aynı doğrulama yöntemidir, bu nedenle madenciler, piyasadaki en iyi oyun grafik kartlarından herhangi birini kapmak için çabalamak yerine, özellikle madencilik için oluşturulan uygulamaya özel entegre devre (ASIC) madencilerine daha fazla odaklanırlar.

En yüksek seviyesinde, tek bir Bitcoin neredeyse 64.400$ değerindeydi, yani 12 Kasım 2021'de 1.000$'lık Bitcoin satın aldıysanız, bugün yaklaşık 326$ değerinde olacaktı. Benzer şekilde, Ethereum'un fiyatı Kasım ayında 4.600$'dan bu hafta 1.112$'a düştü.

Kripto için kötü haber, oyuncular için harika haber

Daha fazlasını görün

Çin'in ucuz elektriği, onu madencilik çiftlikleri için bir sığınak haline getirdi; bu nedenle, Xianyu pazaryeri web sitesinde satılan istenmeyen Ampere RTX 30 grafik kartları yığınlarıyla bu bölgede en çok satış görmemizin nedeni bu olabilir. RTX 3080 grafik kartlarının bazı listeleri I_Leak_VN (yeni sekmede açılır) tarafından Twitter'da yayınlandı ve bu kullanılmış GPU'ların 3.500 Yuan (yaklaşık 523 $/£420/760 AU$) gibi düşük bir fiyattan reklamının yapıldığını gösteriyor.

Aynı GPU'nun orijinal Founders Edition modeli için teknik olarak MSRP'si 699$'dır (£649, yaklaşık 950 AU$). stok iyileştirmeleri ve düşen fiyatları gördükten sonra, bazı birimler biraz da olsa MSRP üzerinden fiyatlandırılıyor.

Tom's Hardware'in Baidu (yeni sekmede açılır) gönderisinde, canlı yayınlar aracılığıyla reklamı yapılan kartların kitlelerini açıklayan, bazıları spekülasyon altında olan, kartların satılmasına yardımcı olmak için canlı yayın üzerinden açık artırmalar yapıldı. oyun internet kafelerinden olmak. Gönderi içinde, RTX 3060 Ti’'ler listeleniyor ve 300$ (yaklaşık '245/440 AU$) ile 350$ (yaklaşık £290/510 AU$) arasında satılıyordu; bu, yalnızca kartın 399$'lık (yaklaşık olarak) orijinal MSRP'sinin hemen altındaydı. £299, 540 AU$), GPU sıkıntısının zirvesinde gördüğümüz fiyatlarda büyük bir gelişme.

Analiz: bekle, öyleyse bu GPU'ları satın almalısın?

Kripto madencileri canlı yayınlar aracılığıyla bir sürü ucuz GPU satıyor

NYC'deki insanlar yeni bir grafik kartı almak için sıraya giriyor en iyi Satın al

Bu satışlar sadece Çin'de gerçekleşmiyor. eBay, Facebook Marketplace ve daha fazlası aynı zamanda tüm dünyada kullanılmış GPU'ların akışını görüyor, ancak bir tane satın almadan önce göz önünde bulundurmanız gereken birkaç şey var.

Çoğu insan için en büyük sorun, özellikle hobi amaçlı bir madenciden ziyade büyük ölçekli bir çiftlikten geliyorsa, bu donanımın ne kadar kullanılmış olduğu konusundaki endişe olacaktır, ancak madencilik kartları aslında sandığınız kadar kötü değildir. LinusTechTips tarafından hazırlanan bu video, kartların madencilik için nasıl kullanıldığına ilişkin derinlemesine bilgi veriyor ve videodaki testler, bir madencilik teçhizatında aylarca sürekli kullanımın performans üzerinde aslında oldukça ihmal edilebilir bir etkiye sahip olduğunu ortaya koydu.

Bunun nedeni, birçok madencinin uzun ömürlülüğü daha iyi korumak ve daha az tüketmek için kartları hızlandırmasıdır. güç, dolayısıyla 7/24 çalışmasına rağmen, bu GPU'lar mutlak sınırlarına zorlanmadı.

Dikkat etmeniz gereken başka şeyler de var, ancak bir çevrimiçi listede bulamayabilirsiniz. ABD'li bilgisayar editörümüz John Loeffler, eski madencilik kartlarını satın almanın tehlikeleri hakkında bilgilendirici bir yazı yazdı ve “Çoğu durumda, düzinelerce benzer şekilde yanmış grafik kartının yanında tozlu bir açık depoda [çalışıyor]” uyarısında bulundu. ısı üretiyor ve kendilerinin ve komşularının silikon transistörlerini, plastik PCB'yi ve lehimlemeyi kızartıyorlar.”

Bir listeleme görüntüsünden bir GPU'nun kozmetik durumunu değerlendirmek zordur, ancak yalnızca daha ucuz, kullanılmış bir ürün satın almak “buna değerse” tartabilirsiniz. GeForce RTX 4090 gibi yeni nesil bir Nvidia Lovelace grafik kartını bu yıl içinde düştüklerinde almayı düşünenler için, kullanılmış bir GPU, yalnızca ihtiyacınız olduğu sürece MSRP'de yepyeni bir şey satın alma riskine değer olabilir. birkaç aylığına idare edin.

Donanımın eski madenciliği konusundaki tavrınız ne olursa olsun, bu PC oyuncuları için genel olarak harika bir haber. Kripto piyasasının çökmesiyle, madencilere karşı daha az rekabet var ve bu da sadece dağlarca kullanılmış grafik kartının piyasaya sürülmesiyle sonuçlanmayacak, aynı zamanda yeni hisse senedi için daha fazla kullanılabilirlik ile sonuçlanacak. Ethereum madencilerinin son iki yılda GPU'lara 15 milyar dolar harcadıkları ve bunun rekabet edebilecek küçük bir rakip olmadığı bildirildi.

Nvidia Lovelace ve AMD RDNA3'ün lansmanına yaklaşırken, Pazar, oyunculara, scalpers, botlar ve madencilerle yıllarca mücadele ettikten sonra yeni bir GPU yakalama şansı vermek için düşük kalıyor. Bunu başaramazsak, kendimizi yeniden önceden oluşturulmuş masaüstü oyun bilgisayarlarına ve oyun dizüstü bilgisayarlarına bağımlı bulabiliriz.

Jess Weatherbed

Источник