Comcast, geniş bant kullanıcıları için saniyede 10 gigabit (Gbps) internet hızı sağlama hedefinde büyük bir gelişme olduğunu ortaya çıkardı.

Telekomünikasyon devi, sonunda çoklu gigabit hızlarını etkinleştirecek teknolojiyi kullanacak bir prototip 10G modemi başarıyla test ettiğini duyurdu.

 Comcast, internetinizi hızlandırabilecek 4Gbps hızlarını test ediyor

Alexandr Shirokov /123RF

Test, tam çift yönlü DOCSIS 4.0 sistem-on-a-chip (SoC) kablolu modem aracılığıyla bir laboratuarda gerçekleştirildi. Geniş bant firması, sonucun 4 Gbps'den daha hızlı bir yükleme ve indirme hızı olduğunu söyledi.

Özellikle, DOCSIS 4.0'ın arkasındaki teknoloji, halihazırda mevcut olan bağlantılar aracılığıyla çoklu gigabit yükleme ve indirme hızları sağlayabilecek. “dünya çapında yüz milyonlarca ev.”

10G mimarisinin “her seviyesinde” çalışan geliştiriciler nedeniyle, internet hızlarının gelecekte 4Gbps işaretinin ötesinde “önemli ölçüde artması” bekleniyor. Bu teknolojinin geniş bant kullanıcıları için ne zaman geleceğine gelince, Comcast henüz 10G modemi için bir lansman programını onaylamadı.

Ancak şirket, bir yılı aşkın bir süredir 10G teknolojisi üzerinde çalıştığını vurguladı. Ekim 2021'de Comcast, DOCSIS 4.0 teknolojisiyle desteklenen sanallaştırılmış bir kablo modem sonlandırma sistemi (vCMTS) aracılığıyla 10G bağlantısının başarılı bir testini tamamladı. Bu dönüm noktası, Nisan 2021'de 10G SOC'nin ilk canlı laboratuvar testiydi. Ekim 2020'de bir deneme, Ağ İşlevi Sanallaştırması (NFV) ve en son DOCSIS teknolojisinin birleşimi aracılığıyla 1,25 Gb/sn yükleme ve indirme hızları sağladı.

En son dönüm noktasına gelince, Comcast'in modem testi, Nisan 2021'den itibaren DOCSIS 4.0 FDX SoC cihazını iki kablolu modem yongasıyla eşleştirerek kullandı. Bunlar daha sonra laboratuvar tabanlı hibrit fiber koaksiyel ağ üzerinden DOCSIS 4.0 modunda çalışan vCMTS'ye bağlandı. Sonuç olarak, Comcast, en son testinin, dağıtım amaçları için gerekli olan tüm DOCSIS 4.0 bileşenlerinin ilk tam ağ bağlantısını temsil ettiğini söyledi.

Comcast Cable Teknoloji, Ürün, Deneyim Başkanı Charlie Herrin, “Akıllı ağ tasarımımızın en büyük gücü, geleceğin ihtiyaçlarını karşılamak için sürekli olarak gelişirken bile müşterilerimizin taleplerini bugün aşabiliyor olmamızdır” dedi. . “10G yolculuğumuz hızlanmaya devam ettikçe müşteriler sürekli artan güvenlik, güvenilirlik ve hızın avantajlarından yararlanacak.”

“Her yeni kilometre taşıyla birlikte 10G teknolojilerinin kilidini nasıl açacağına dair daha net bir resim elde ediyoruz. Comcast Cable Yeni Nesil Erişim Ağları kıdemli başkan yardımcısı Elad Nafshi, dünya çapında milyonlarca insan için yeni nesil hız ve performans” diye ekledi. Önümüzdeki yıllarda şimdiye kadar kaydedilen en yüksek internet hızının evinize ulaşması için çok daha uzun süre beklemeniz gerekebilir. Japonya Ulusal Bilgi ve İletişim Teknolojileri Enstitüsü'nden bilim adamları, 2021'de şaşırtıcı bir şekilde saniyede 319 terabit hıza ulaştı.