Apple'ın söylentilere göre karma gerçeklik (MR) kulaklığı, son günlerde güçlü çip kurulumuyla ilgili ayrıntılardan üç etkileyici ekran kullanma olasılığına kadar bazı ilginç gelişmeler gördü. Ancak bugün bazı kötü haberler var: Gerçekten bir tane satın almak için epeyce bekleyebiliriz.

Bloomberg muhabiri Mark Gurman'a göre Apple, devam eden çok sayıda sorun nedeniyle kulaklığın lansmanını birkaç ay ertelemeyi düşünüyor. Bu, kulaklığın potansiyel olarak 2023'e kadar piyasaya sürülmeyeceği için duyurusunu 2022'nin sonlarına veya daha sonrasına kadar erteleyebilir. Bu, cihazı etkileyen bir dizi sorun ve beklemenin yalnızca sonuncusu.

Apple'ın ilk VR/AR başlığının 2023'e ertelenme riski var ve WWDC 2022'de planlanan açılış, aşırı ısınmayla ilgili geliştirme engellerinin ardından ertelenebilir , kameralar ve yazılım. Şirket hala iOS 16'ya destek oluşturuyor ve daha birçok ayrıntı: https://t.co/CF5qyluzLE

— Mark Gurman (@markgurman) 14 Ocak 2022

Gurman, gerilemenin sayısız nedeni olduğunu söylüyor. Bunlardan biri, güç açısından MacBook Pro'ya rakip olan bir çift çipli kurulum kullanıldığına dair söylentiler düşünüldüğünde, cihazın aşırı ısınmasıyla ilgili olabilir. Bir kullanıcının kafasına bu kadar yakın olan tüm bu sıvı, rahatsızlıktan kaçınmak için dikkatli bir şekilde yönetilmelidir ve görünüşe göre Apple henüz tam olarak orada değil.

Gurman'a göre Apple'ın karşılaştığı tek sorun bu değil. Şirket ayrıca kulaklığın kameraları ve yazılımıyla ilgili belirtilmemiş sorunlarla da mücadele ediyor (kod adı rOS, “r” muhtemelen “gerçeklik”in kısaltması). Projedeki çok sayıda geliştiricinin de, ilerideki bir sürüm için kendi MR başlığı üzerinde çalıştığı iddia edilen Meta tarafından tuzağa düşürüldüğü bildirildi.

WWDC 2022'de bir ön izleme mi?

 Apple’s karma gerçeklik kulaklığı bir kez daha ertelensin

Antonio De Rosa

Gurman, Apple'ın kulaklığını bu yılki Dünya Çapında Geliştiriciler Konferansı'nda (WWDC) duyurmayı planladığını ve çıkış tarihinin yıl içinde planlandığını belirtiyor. Apple'ın tedarikçilerine cihazın 2023'e kadar hazır olmayacağını bildirmesiyle, şimdi bu durum şüpheli görünüyor.

Bunun yerine Apple, kulaklığını bu yılki etkinlik yerine 2023 WWDC gösterisinin odak noktası haline getirebilir. Ne zaman olursa olsun, fikir, geliştiricilerin rOS ekosistemine alışmasını ve karma gerçeklik başlığı için uygulamalar oluşturmasını sağlamaktır. Gurman, kulaklık için bir App Store'un da olacağını ve geliştiricilerin buna hazırlanmaları gerektiğini söylüyor. Ve Gurman, Apple'ın bu yıl Haziran 2022'deki WWDC'de ön izlemesi yapılacak olan iOS 16'da kulaklık desteği oluşturduğunu iddia ediyor.

Bu, Apple'ın kulaklığının bazı yönleriyle dalga geçme şansı olduğu anlamına geliyor — belki uygulamalar rOS'ta neler yapabilir, örneğin — cihazı tam olarak ortaya çıkarmadan. 2022'nin sonlarına ait bir çıkış tarihi hala kartlardaysa, bu makul görünüyor. Ancak Apple'ın 2023'e kadar beklemesi gerekiyorsa, Apple CEO'su Tim Cook ve şirket, Apple'ın rakiplerine fikir vermesin diye kulaklığın özelliklerini açıklamakla cihazı satışa çıkarmak arasında çok fazla beklemek istemeyebilir.

Her neyse. Apple'ın kulaklığı Apple Watch'tan bu yana en önemli yeni cihazlarından biri olabilir. Umalım ki, onu görmek için çok fazla beklemek zorunda kalmayız.