Apple Perşembe günü, büyük ölçüde yeni iPhone 13'ün güçlü satışları sayesinde en son çeyreği için rekor gelir bildirdi.

Küresel çip sıkıntısının neden olduğu süregelen zorluklara rağmen, teknoloji devi üç aylık dönemde 123,9 milyar dolar kazanç bildirdi 25 Aralık 2021'de sona eren — bir önceki yılın aynı çeyreğinde kaydettiği 111,4 milyar doların üzerinde önemli bir artış.

Kâr, bir önceki yıla göre 6 milyar dolarlık bir artışla 34.6 milyar dolar oldu ve ilk kez kazancı 30 milyar doları aştı.

iPhone 13, SE gibi diğer mevcut modellerle birlikte çekildi. şirket için 71.6 milyar dolarda — bir önceki yılın aynı dönemine göre 65,6 milyar dolardan arttı.

Yeni Apple yapımı M1 yongalarına sahip Mac bilgisayarlar da iyi performans göstererek 10.9 milyar dolar gelir sağladı — 8,7 milyar dolardan yükseldi. Giyilebilir cihazlar, ev ve aksesuarlar birimi de 12,9 milyar dolardan 14,7 milyar dolara yükselen bir gelir artışı elde etti.

Her yıl düşüş gösteren tek ürün, 7,3 milyar dolar gelir elde eden iPad oldu — Apple şefi Tim Cook, devam eden pandemiyi kabul eden bir yorumda, “Bağlantıda kalmanın hiç bu kadar önemli olmadığı bir zamanda dünyanın dört bir yanındaki müşterilerden gelen yanıtları görmekten memnunuz” dedi. .

Sonuçların yayınlanmasından kısa bir süre sonra yaptığı bir kazanç çağrısında Cook, mevcut çeyrekte tedarik kısıtlamalarının gevşemesini beklediğini ve Apple'ın tedarik zincirinin “kıtlıklar göz önüne alındığında gerçekten çok iyi durumda olduğunu” da sözlerine ekledi.

In aynı çağrıda, Apple'ın finanstan sorumlu başkanı Luca Maestri, en son sonuçların “hem ürünler hem de hizmetler için tüm zamanların rekoru kıran bir çeyrek” olduğunu söyledi. küresel çip kıtlığına bağlı “önemli arz kısıtlamalarına rağmen” tampon çeyreğin elde edildiğini de sözlerine ekledi.

Maestri, Apple'ın yıldan yıla “sağlam” bir gelir artışı elde etmeyi beklediğini ve Mart ayı için bir Mart ayı belirlediğini söyledi. çeyrek gelir rekoru kırdı, son iPhone'lar için biraz farklı çıkış tarihleri ​​ve dalgalanan döviz kurları nedeniyle gelirinin son çeyreğe göre daha düşük olmasını bekliyor.

Apple'ın rekor kıran geliri kısmen Çin'deki sağlıklı satışlardan kaynaklandı. pazar analisti firması Counterpoint Research, iPhone'un kısa süre önce altı yıl içinde ilk kez bir numaralı telefon haline geldiğini ve pazarın %23'lük payını aldığını ve yıllık büyümenin %32'ye ulaştığını söyledi.

Daha fazlası için Apple'ın rekor kıran çeyreğinin merkezinde iPhone 13, Digital Trends'in kullanışlı kılavuzuna göz atın.