Android 13 çıkış tarihi söylentileri, desteklenen telefonlar ve görmek istediklerimiz

Audio player yükleniyor…

Android 12'nin 2021'de piyasaya sürülmesinden ve ardından Pixel 6 ve Pixel 6 Pro'nun sonraki sürümlerinin ardından, Android'in bir sonraki sürümünün neler getireceğini şimdiden merak ediyoruz.

İlk çıkışından beri. 2008'de Android, her manşet sürümünde her zaman önemli bir özellik getirdi. Ancak, kod adı Tiramisu olan Android 13 ile, Google'ın dünya çapında milyonlarca Android akıllı telefonda zaten bulunanlara ince ayar yapması için mükemmel bir zaman olabilir.

Ne kadar büyük veya küçük olursa olsun, bu yıl Android 13'e gelmesini görmek istediğimiz beş özelliği bir araya getirmek için Pixel, OnePlus ve diğer Android telefonlarımızı taradık.

Ancak ilk olarak, ne zaman geleceğini ve hangi Android telefonların destekleneceğini size anlatacağız.

Android 13 çıkış tarihi söylentileri

Geliştiriciler için genellikle Şubat ayında yeni bir Android sürümü görünür. Bu, geliştiricilere, o yılın sonbaharında nelerin görünmesi gerektiği konusunda bir fikir vererek, uygulamalarının gelecekteki sürümleri için neler uygulayabilecekleri konusunda bir fikir edinmelerini sağlar.

Tüketiciler için bir sürüm genellikle Haziran ayında Google I/O'da duyurulur, ardından herkese açık bir beta sürümü ve ardından Ekim ayı civarında bir gönderim sürümü gelir; bu, Android 13'ün bu yıl gelmesini beklediğimiz zamandır. 

Android 13 destekli telefonlar

Android, telefonunuzu en son sürüme güncellemeyi kolaylaştırmamakla ünlüdür. Bunun bir kısmı, farklı üreticilerin Android'i Samsung gibi bir markaya uyacak şekilde nasıl tasarladıklarına bağlı.

Ancak Google her yıl yeni bir Pixel telefon çıkardığından, bunlar genellikle en son Android sürümüyle birlikte gelir. Başlamak için Ekim ayında Android 13 ile bir Pixel 7 veya Pixel Fold'un yeniden ortaya çıktığını görmek sürpriz olmaz. 

Diğer üreticiler genellikle birkaç aylık testten ve kendi ürünlerini koyduktan sonra bunu takip eder. yeni Android sürümüne göz atın, ancak genellikle gelecek yılın ilk yarısına kadar değil.

Görmek istediklerimiz

Android 13'e biraz daha zaman var, bu yüzden yeni nesil yazılımdan görmek istediğimiz iyileştirmelerin bir listesini hazırladık.

1. Kullanıcı Arayüzü Düzeltmeleri

Android 13 çıkış tarihi söylentileri, desteklenen telefonlar ve görmek istediklerimiz

Materyal You, Android için yeni bir görünüm sergilerken, kusurları olmadan değildir. Bir özellik etkinleştirildiğinde bazı düğmeler kullanıcıların kafasını karıştırır. Örneğin, ‘Internet’ Bildirim Merkezi'nde Mobil Veri, Wi-Fi ve Hotspot arasında geçiş yapmak için bu simgeye tekrar basmanız gerekir. Karmaşık bir his veriyor ve bu üç seçeneği ayrı bir geçiş yapma seçeneği yok.

Bunun yanında, Android 12'deki renkler kontrasttan yoksun – iOS'un gösterdiği canlılığa kıyasla her şey soluk görünüyor. Ancak Android Police'e göre, Android 13 için yeni canlı renkler sızdırıldığı için Google'ın bunun zaten farkında olduğu görülüyor.